Głosowanie na Słowo Roku 2018 trwa

„Upał”, „niepodległość”, „konwencja” czy „szumidło” to wybrane słowa, które mają szansę na zwycięstwo w organizowanym przez UW konkursie na najważniejsze słowo mijającego roku. Głosowanie w plebiscycie internetowym trwa do końca grudnia. Wystarczy posłużyć się formularzem dostępnym na stronie www.sloworoku.uw.edu.pl.
Konkurs na najważniejsze słowo ostatnich dwunastu miesięcy organizowany jest przez Uniwersytet Warszawski już po raz ósmy. Od 2014 roku można oddać swój głos także w plebiscycie internetowym.
 
Uczestnicy konkursu mają do dyspozycji dwa sposoby na oddanie swojego głosu. Mogą to zrobić poprzez wybranie słowa albo wyrażenia z listy udostępnionej przez organizatorów lub zgłoszenie własnej propozycji. Nie będą jednak uwzględniane nazwiska ani nazwy własne osób, miejsc i organizacji.
 
Aktualizowany co miesiąc katalog słów do wyboru, dostępny na stronie www.sloworoku.uw.edu.pl, zawiera te statystycznie najbardziej kluczowe w polskich dziennikach monitorowanych w ramach projektów „Słowa dnia” i „Słowa na czasie”. W tym roku należą do nich m.in.: „opiekun”, „nadzór (finansowy)”, „koalicja”, „konstytucja”, „mistrzostwa”, „druga tura”, „defilada”, „szumidło”.
 
Plebiscyt ma charakter ogólnopolski. Swój głos może w nim oddać każdy. Obowiązuje dzienny limit pięciu głosów przypadających na jeden adres IP. W konkursie internetowym zwycięży słowo z największą liczbą zgłoszeń.
 
W zeszłym roku najczęściej wybieranym przez internautów słowem okazał się „rezydent”.
 
Niezależnie od plebiscytu internetowego Słowo Roku 2018 zostanie też wybrane przez kapitułę profesorów językoznawstwa. W 2017 roku uznała ona, że najważniejszym słowem jest „puszcza”, a na wyróżnienie zasługują „smog”, „sąd” i „konstytucja”.
 
Słowo Roku 2018 zostało już wybrane przez redaktorów „Oxford English Dictionary”, według których jest nim „toxic”.
 
Głos w internetowym plebiscycie na Słowo Roku 2018, organizowanym przez UW, można oddać do 31 grudnia włącznie na stronie www.sloworoku.uw.edu.pl. Wyniki konkursu i werdykt kapituły zostaną ogłoszone na początku przyszłego roku.